Yüzyıllara diren Köy mahalle olursa ne olur?

2015-09-11 09:47:00
Yüzyıllara diren Köy mahalle olursa ne olur? |  görsel 1

İL BÜYÜK OLDU, HİZMET AZALDI!
MALATYA Büyükşehir konumuna girdikden bu yana, köyler bağımsız tüzel kimliğini kaybederek ilçelerin mahllelerine dönüştü. “ Yüzyılların birikimiyle meydana gelen 'köy' hükmî şahsiyeti ortadan kalkmış oldu.” Köyler mahallelere dönüştükden sonra, köyün alt yapı sorunlarından, ekonomik sosyal-kültürel sorunlara yeni çözüm getirmek şöyle dursun aksine artmaya başladı. 
Büyükşehir konumuna geçtikden sonra köy idaresinin yetki ve hükmünün azalmasından doğan boşlukdan da kaynaklı olan; Malatya Hekimhan ilçesine bağlı Basak Köyün’de husümetten kaynaklı geçtiğimiz sene cerayan eden ve 3 kişinin ölü ile sonuçlanan silahlı saldırı, soyal dokunun bozulduğunun bir işareti.
Bu sene yaz tatili için gittiğim köyde; Büyükşehir durumuna geçtikden sonra köye hizmetlerin azaldığı, verilen sözlerin yerine getirilmediğini, hem muhtardan hemde de köy sakinlerinden: “Yerel Belediye'ye ( Hekimhan Belediyesi'ne ) şikayetlerimizi, hizmet isteklerimizi ilettiğimizde ; yetkilerinin azaldığını bazı yetkilerin Büyükşehir Belediyesi'ne verildiğini, olanaklarının sınırlandığı yönlü sitemleri ile karşılaşıyoruz” şikayetlerini sıkca duydum. 
Yerel Belediye köy-mahalle muhtarın ve köy heyetinin istek ve arzusu yanısıra bireylerin, il meclis üyesinin görüş ve isteklerin de dikkate alındığı şikayetlerine şahit oldum. Bu durumda muhtar ve ihtiyar heyetinin yaptırım gücü ve otoritesi zayıfladığı gibi köy sorunlarına ve köylünün şikayetlerine de duyarsızlaşmasına neden olup köyde ikilik oluşmasına ve dolaysıyla da huzursuzluğun artmasına neden olmaktadır.
Yakından şahit olduğum komşu çekişmesine; eskiden bi fiil duruma müdahale eden köy muhtarı şimdi tamamen ilgisiz kalmakda ve müdahil olmamaktadır. Bu durumda şikayetler yerel belediyeye iletilmekde. Yerel belediye de zabıta ekibini göndererek komşu sorununda çözüm(!) aramaya çalışmaktadır. Verilen kararlarda çözüm üretmekden ziyade yeni sorunlara neden olmaktadır. 
Belediye yetkililerinin köyden gelen şikayetleri ve istekleri Muhtarla iştişare etmeden, görüş ve onayını almadan yapmaması köyün ve belediyenin yararına olur kanısındayım.
Şayet Köy kültürü ve yaşamını korunmaya ve yaşatılmaya yönelik önlemler alınmazsa hızla yok olmaya doğru yol almaktadır.

Ahmet Yalçın Yıldırım

0
0
0
Yorum Yaz