Sözde, BiR NİSAN ŞAKASI nereden çıkmıştır?

2010-04-04 12:10:00

Bir Nisan şakası deyip geçmeyin. Ödünüzü hoplatan sözde şakalar, ardından koparılmaya çalışılan avantaların, gelin tarihine ve nasıl ortaya çıktığına ve de nasıl farkında olmadan kabullendiğimize İlhan Dülger' in kaleminden bir göz atalım.


Bir Nisan Nedir?      

Veya Nisan bir Nedir?       


1 Nisan'ın tarihçesi;

15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır.
Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.

En sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne gelerek bir elinde Kur'an bir elinde İncil; 'Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım' der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.

Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar 'Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz,' dediklerinde Haçlı ordusu komutanı 'Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size verilmiş bir sözüm yoktur,' diye cevap verir ve BÜTÜN MÜSLÜMANLAR ORADA ŞEHİT EDİLİR.
 
800 yıllık muhteşem Endülüs medeniyeti bir "hile" ile tamamen bitirilmiştir. 

İşte o gün bugündür 1 Nisan Hıristiyanlar arasında 'Hile Günü' olarak kutlanmaya başlanmış, şonra küçük hilelere şaka denilmiş, zamanla bazı ülkelerde farklı anlamlar da kazanmıştır.

Maalesef, Batı taklitçisi bir kısım halkımız arasında da yaygınlaşmış, binlerce Müslüman'ın katliam günü olan 1 Nisan'lar, bir şaka günü gibi görülmektedir. 
 
İlhan Dülger

690
0
0
Yorum Yaz